Historie

"Slavní" soupeři Olešníka

22. března 2009 v 13:11 | Handy
Na olešnickém hřišti se také představilo několik významných českých týmů.U příležitosti slavnostního otevření "Nového hřiště" to byla dne 27.7. 1986 pražská Slávia (1.liga).Utkání skončilo výsledkem 0:10 (0:5) a sledovalo jej 1000 spokojených diváků.V zápase nastoupili za Slavii např. Luboš Kubík a Pavel Řehák.
Za Olešník např. bratři Bartuškové,J.Hanousek,V.Dvořák,Lafatové,Jos.Maršán.
Dále v roce 1990 (12.5.) u příležitosti oslav "60 let fotbalu v Olešníku" se představil tým ČSFR (výběr pro OH).Toto střetnutí vyhráli "olympionici" v poměru 1:11.Čestný gól domácího celku vstřelil O.Dvořák.V zápase nastoupili za výběr ČSFR např. Kotůlek,Majoroš,Pěnička,Nečas,Povišer,Lerch.
V přípravě na sezonu 87-88 (v podzimní části) vyběhla na olešnický trávník Dukla Praha (1.liga).Výsledek zápasu byl 0:13 a za Duklu hráli např. Němec,Rada,Luhový.
V době divize (Sk."A") byla soupeřem Olešníku např. Viktoria Žižkov.
Historicky nejlepší výsledek proti "slavnému celku" uhrál Olešník (tehdy KP.) v přátelském utkání v roce 1988 proti exligovému týmu Dynama Č.B."A"(tehdy 1.NFL).Utkání skončilo výsledkem 2:1 (2:0) pro domácí Olešník,kdy góly vstřelili O.Dvořák a Z.Čadek.
S týmem Dynama Č.B. "A" se Olešník střelt ještě jednou.Bylo to o 20 let později v přátelském zápase (sezona 2007-08) opět na olešnickém pažitu.Výsledek byl 0:11 (0:5) a za Dynamo nastoupili např. Horejš,Hunal,Plocek,Vozábal,Černý,Mrkvička,Radzinevičius.Do druhého poločasu vyslal na trávník známý kouč F.Straka náhradníky a mladíky z "B" týmu.Zajímavostí je,že za domácí Olešník nastoupili do zápasu: J.Hanousek,P.Bartuška, M.Dvořák a M.Maršán - jde o syny hráčů,kteří se s Dynamem střetli před již zmíněnými 20-ti lety.

Historie olešnického fotbalu

17. března 2009 v 19:03 | Handy + pamětníci
Fotbal v Olešníku se začal organizovaně hrát v roce 1928-1930,v tuto dobu však ještě nebyl oficiálním klubem,nýbrž pouze fotbalovým kroužkem.Mezi zakládajícími členy byli např. p.Hanousek Václav,Trnka František a Persona Tomáš.První zápasy byly s podobnými kroužky ze Zahájí,Chlumce,Pištína apod.Olešník měl v této době u svých soupeřů pověst rváčů.Cesty na zápasy se konaly výhradně na kolech,mnohdy i vypůjčených.Že jízdy nebyly vždy krátké dokazují cesty např. do Lhenic,Drahotěšic apod. Počáteční vybavení hráčů nebylo prakticky žádné,každý hrál ve svém soukromém oděvu a botách.Prvním krokem ke "stejnokrojům"bylo to,že si každý hráč pořídil černé trenýrky a modré triko s našitým písmenem "O" na levé straně.Někteří hráči si postupem času kupovali i kopačky,ale těch bylo málo.Někdy kolem roku 1934 se klub zařadil do tzv. STAKu (sportovní tělovýchovný amatérský klub).Podle pamětníků sehrál Olešník svůj první zápas v roce 1930 proti Hluboké n. Vlt. a vyhrál 6:1.První oficiální dresy byly: modrá trika,bílé trenýrky,modré štulpny s bílým příčným pruhem a bílá trika s modrým pruhem-vše již zakoupené klubem.Z těchto "dresů" se také zformovala klubová barva-modrobílá.V předválečné době klub vlastnil již i klubovou vlajku,v modrobílé barvě s vyšitým názvem SK OLEŠNÍK.První hřiště bylo v tzv. "Drahách" tj.ve směru Zahájí.Toto místo bylo normálně určeno jako husí pastviště a před každým zápasem se musely husy ze hřiště nejdříve odehnat.Hřiště ovšem nevyhovovalo (nejen svými rozměry) a tak se hledal vhodnější pozemek.V pořadí již třetí hřiště se začalo budovat za války ve "Fišaru"a dokončeno bylo v letech 1942.Hrál se zde i první a vítězný mezinárodní zápas proti týmu složeného ze sovětských vojáků. Toto hřiště však bylo dost vzdálené od obce.Dnešní "Staré hřiště" se podařilo vybudovat kolem roku 1956.Klub měl pak ve svém působení několik "přestávek" a fotbalová činnost se opět oživila až kolem let 1954-1956.V sezoně 1974 postoupil SK Olešník do 1.B třídy a skončil na 3.místě se ztrátou jednoho bodu na vedoucí celek.V roce 1977 postoupi Olešník do 1.A třídy,ovšem po roce opět sestoupil,aby se po dalším roce zpět do 1.A třídy vrátil (1979).V roce 1981 postup do KP,v roce 1988 postup do DIVIZE(1988-1992),(1987 unikl postup až v posledním kole).O postup do divize se nejvíce zasloužili tito hráči:bratři Bartuškové,Maršánové,Lafatové,Hanousek J.,Dvořák V.,Koštel,Stulík,Trněný,Korejčík.Nové hřiště bylo vybudováno v letech 1983-85.V roce 1987 změněn název oddílu na TJ JZD Olešník.
V létě roku 2010 změněn název klubu na FK Olešník.
 
 

Reklama